فلایر چیست و در چند مرحله آماده می‌شود؟


تصویر: گراف (موکاپ: فری‌پیک

واضح است که هدف از راه‌اندازی هر کاروبار و بزنسی رونق و کسب درآمد است؛ خوب، سوالی ولی اینجاست: چگونه؟ از کدام راه‌ها؟ با کدام ابزار؟!

متخصصان حوزه مارکتینگ، ۱۹ چنل را برای یافتن مشتری، رونق کاروبار و در نهایت درآمد و سودآوری پیش‌بینی کرده‌اند. از این ۱۹ چنل، یکی‌شان «تبلیغات آفلاین» است.

تبلیغات آفلاین خود به چندین بخش کوچک‌تر تقسیم می‌شوند؛ از جمله: تبلیغات رسانه‌های تصویری و صوتی مانند رادیو و تلویزیون، تبلیغات محیطی و غیره – که تبلیغات چاپی یکی از آنهاست.

از میان انبوهِ روش‌ها و وسایل تبلیغات چاپی؛ دیزاین، چاپ و توزیع فلایر و بروشور یکی از روش‌های است که صاحبان کاروبار و کارآفرینان برای رشد و رونق کاروبارشان استفاده می‌کنند.

از آنجایی که این روش، یکی از روش‌های سنتی و معمولِ تبلیغات در افغانستان است، گراف تصمیم گرفته است تا معرفی چنل‌های بازاریابی را از هیمن نقطه آغاز کند.

قابل یادآوری است که ما، در برنامه‌ی بلندمدت خود، تصمیم داریم همه‌ی ۱۹ چنل بازاریابی را معرفی کنیم؛ و از این طریق، به کارآفرینان و صاحبان کاروبارها یاد دهیم که چگونه آهسته ولی پیوسته و پایدار #رونق پیدا کنند. #باماهمراه‌باشید.

بیشتر از این توضیح ندهیم که اصل مطلب فراموش‌مان نشود؛ #فلایرچیست؟🤔

فلایر چیست؟

فلایر، flyer، کلمه‌ی انگلیسی است که در میان فارسی‌زبانان حوزه غرب به #تراکت نیز مشهور است.

این وسیله‌ی تبلیغاتی، برگه‌ی کاغذی است چاپ‌شده – یک طرفه یا دو طرفه –که با هدف توزیعِ انبوه استفاده می‌شود؛ با تیراژ بالاتر از ۵۰۰ الی چندهزار عدد.

اهداف و مقاصد؟

به‌صورت کلی: اطلاع‌رسانی. اهداف استفاده از فلایر در حوزه تبلیغات محدودیتی نداد، اما اجازه دهید با ذکر چند مثال سرتان را خلاص کنیم.

 • نویسنده‌ی کتابی منتشر می‌کند، برای معرفی آن از فلایر استفاده می‌کند؛
 • مکتبی برنامه‌ی جدیدی را لانچ می‌کند، برای اعلان آن از دست به دامان فلایر می‌شود؛
 • کورسی برنامه‌ی آمادگی سال جدیدِ خود را تبلیغ می‌کند، به فکرشان انتخاب فلایر گزینه‌ی خوبی معلوم می‌شود؛
 • فروشگاهی برای عید تخفیف ۱۰ درصدی روی تمام اجناس خود اعمال می‌کند و با استفاده از فلایر پای مشتریان را به مارکت خود باز می‌کند؛ و
 • ده‌ها مثالی که خودتان با اندکی فکر می‌توانید به یاد بیاورید یا با ذهن خلاق‌تان خلق کنید.

چی وقت مناسب است؟

یکی‌وخلص: مقدار محتوا و اهداف تبلیغ تعیین می‌کند.

فلایر رقیب اصلی بروشور است. این وسیله مارکتینگ، از آنجایی که قات نمی‌شود و روش توزیع آن هم دست به‌دست است، در مقایسه با بروشور، محتوای کمتری را در خود جای می‌دهد.

فلهذا، زمانی که محتوای تبلیغاتی‌تان زیاد است، استفاده از فلایر ممکن نتیجه مطلوب‌تان را به‌دست ندهد.

با آن‌هم، در کنار این عیب، فلایری هنری هم دارد؛ هزینه‌ی پایین.

استارت‌اپ‌ها و کاروبارهای نوپای که تازه به دنیای پُرجوش‌وخروش، رقابتی و پرمصرفِ بزنس قدم می‌گذارند صرفه‌جویی در مصارف یکی از دغدغه‌های به جا است برایشان.

با این تعریف، ارزان بودن چاپ یکی از جلوه‌های است که فلایر با جلوه‌گری صاحبان کاروبار را به سمت خود می‌کشاند.

سایز و استندرد؟

دراین باره در پُست‌های بعدی گراف گپ‌وگفتِ خواهیم داشت؛ به شکل تصویری با دیزاین مرغوب و زیبا، و مهم‌تر ازینها، ساده و عام‌فهم.

مراحل تهیه و توزیع

اگر می‌خواهید پول‌تان به باد نرود و توزیع فلایر برای کاروبارتان مشتری اضافه کند، مراحل ذیل را در نظر بگیرید.

 • مطمئن شوید که تدوین تبلیغ مد نظر مطابق به استراتژی کلی بازاریابی شرکت و کاروبارتان باشد؛
 • در انتخاب محتوا وسواس و دقت بسیار به خرج دهید – از این سؤال اساسی غافل نشوید که «مخاطب / مردم / مشتری‌ها از شما چی می‌خواهند؟»؛
 • آشپزی؛ آشپز درست انتخاب کند. حتی و اگر بهترین مواد و مصالح آشپزی – اینجا: محتوای تبلیغاتی – را داشته باشید یک آشپز تازه‌کار ممکن همه‌چیز را نقشِ بر آب کند. از این‌رو، یک آشپز خوب انتخاب کنید. مراد از آشپز همان دیزاینر / طراح  است.
 • پ؛ کار چاپ را به یک مطبعه حرفه‌یی بسپارید. مرغوبیت اولین اسلحه‌ی است که مخاطب را نشانه می‌گیرد و نشان از پختگی و حرفه‌یی‌گری است
 • توزیع؛ همه آدم‌ها مخاطب‌تان نیستند وقرار همم نیست مشتری کاروبارتان باشند. در جای درست، در زمان درست برای آدم‌های مناسب توزیع کند؛ و
 • منتظر لید باشید. #لید چیست؟ بعداً خواهیم گفت.

در مطالب بعدی درباره بروشور خواهیم گفت. با ما همراه باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.